Biografia

Urodził się w 1984 roku w Żaganiu. W wieku 12 lat zadebiutował wykonując Fantazję „Carmen” P. Sarasatego z Orkiestrą Konserwatorium Moskiewskiego w Wielkiej Sali Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Jadwigi Kaliszewskiej, a także absolwentem Uniwersytetu Mozarteum w Salzburgu w klasie prof. Igora Ozima oraz Royal Academy of Music w Londynie w klasie prof. Igora Petrushevskiego.

Jarosław Nadrzycki jest zwycięzcą wielu prestiżowych międzynarodowych konkursów skrzypcowych m.in. w Erewaniu – im. Arama Chaczaturiana, w Bukareszcie – im. G. Enescu, w Berlinie – im. Maxa Rostala, w Wilnie – im. J. Heifetza, w Varallo – „Valsesia Musica” , oraz Haverhill Sinfonia Soloist Competition w Wielkiej Brytanii. Był również laureatem konkursu im. T. Vargi w Martigny (Szwajcaria), konkursu im. B. Brittena w Londynie i konkursu im. H. Wieniawskiego w Poznaniu.

W 2010 roku Jarosław Nadrzycki zadebiutował z Simon Bolivar Orchestra of Venezuela w Caracas u boku Maestro Krzysztofa Pendereckiego, wykonując jego II Koncert Skrzypcowy „Metamorphosen”. W 2013 roku, w ramach 17. Wielkanocnego Festiwalu im L. van Beethovena, Jarosław Nadrzycki wykonał ponownie II Koncert skrzypcowy K. Pendereckiego na trzech koncertach (w Warszawie, w Krakowie i we Wrocławiu) wraz z MDR Sinfonieorchester pod batutą Kristjana Järvi’ego. W ostatnim czasie wystąpił również z London Philharmonic Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra, Symphonisches Orchester Zürich, Hamburger Philharmoniker, „Transylvania” State Philharmonic, George Enescu Philharmonic, State of Mexico Symphony Orchestra, Vilnius State Symphony Orchestra, Sinfonia Iuventus, State Youth Orchestra of Armenia oraz Orkiestrą Kameralną PR „Amadeus”, u boku takich artystów jak: Maxim Vengerov, Giancarlo Guerrero, Paul Goodwin, Sergey Smbatyan, Agnieszka Duczmal, Tadeusz Wojciechowski, Horia Andreescu, Enrique Batiz i Mark Fitz-Gerald. Współpracował m.in. z Northern Lights Music Festival (Minnesota, USA), Allegro Vivo( Austria) i Espressivo Summer Festival (Czarnogóra) gdzie prowadził kursy mistrzowskie.

Przez wiele lat był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymał też stypendium w ramach programu „Młoda Polska” i stypendium im. Maxa Rostala. W 2001 roku został laureatem Nagrody im. ks. Piotra Wawrzyniaka w kategorii „Nadzieja Wielkopolski” oraz został uhonorowany Medalem Młodej Sztuki dziennika Głos Wielkopolski w Poznaniu.

Jarosław Nadrzycki koncertował w wielu krajach Europy, w obu Amerykach i Korei Płd. w takich salach, jak Cadogan Hall, St. John’s Smith Square, Menuhin Hall, czy Wigmore Hall w Londynie, Ateneum w Bukareszcie, Filharmonia im A. Chaczaturiana w Erewaniu, Filharmonia w Bratysławie, Wielka Sala Konserwatorium w St. Petersburgu i w Moskwie. Wystąpił również na Kremlu oraz w Ambasadach Rzeczypospolitej Polskiej w Moskwie i w Brukseli. Jego nagrania były transmitowane przez wiele stacji radiowych i telewizyjnych w Europie m.in. Mezzo TV, BBC, TV ORF Austria, TV Montenegro, TVR Romania, TV Armenia.

W 2011 roku dzięki staraniom Towarzystwa im. Henryka Wieniawskiego W Poznaniu, nakładem firmy fonograficznej DUX ukazała się płyta nagrana przez artystę wspólnie z pianistą Tadashi Imai z utworami Enescu, Prokofiewa, Tartiniego i Wieniawskiego. Płyta zyskała znakomite recenzje wśród krytyków w Polsce oraz magazynu The Strad w Wielkiej Brytanii.

W 2014 roku Jarosław Nadrzycki dołączył do cenionego od wielu lat Meccore String Quartet, z którym w najbliższym sezonie ma w planie tournée w USA oraz koncerty w Europie, m.in. w londyńskiej Wigmore Hall.